AI alati za pisanje – kako mogu pomoći?
Umjetna inteligencija nalazi sve više primjena u suvremenom svijetu. Zahvaljujući znanju kojim je opremljena neprestano poboljšava svoje sposobnosti. Generatori teksta često se spominju i razmatra se njihov utjecaj na industriju pisanja sadržaja. Što su točno ovi alati, na čemu se temelje i vrijedi li ih upotrebljavati? Odlučili smo to bliže pogledati.
Koji su alati za stvaranje sadržaja pomoću umjetne inteligencije?
Pisanje tekstova alatima ne bi postojalo bez takozvane umjetne inteligencije. Što se krije iza tog pojma?
Umjetna inteligencija (AI) skup je matematičkih modela i algoritama čiji je cilj neovisno rješavanje problema slično funkcioniranju ljudskog mozga.
Osnove su umjetne inteligencije: pristup velikom broju podataka, radni algoritmi i okruženje (umjetne neuronske mreže).
Iako je koncept umjetne inteligencije poznat od 1950-ih godina, tek su nedavno pronađene praktične primjene. Kada je OpenAI objavio svoj jezični model, ChatGPT, krajem 2022. godine, cijeli je svijet svjedočio velikom potencijalu ovog alata.
Ispalo je da je jedna od njegovih osobina generiranje sadržaja na temelju opisa koje je korisnik pružio u vrlo kratkom vremenu. Otada se broj generatora teksta značajno povećao. Na čemu se temelje?
Kako funkcioniraju generatori teksta koji se temelje na umjetnoj inteligenciji?
Suvremena umjetna inteligencija temelji se na nekoliko modela. Generatori teksta najčešće upotrebljavaju jednu od tehnologija umjetne inteligencije: obradu prirodnog jezika (engl. Natural Language Processing, NLP) i složene algoritme. Za stvaranje sadržaja potrebne su im i upute korisnika (poznate kao poticaji) i pristup velikoj količini podataka, na temelju kojih generiraju prijedloge teksta. Najkorišteniji su zadaci u obradi prirodnog jezika:
- prepoznavanje naziva entiteta (engl. Named Entity Recognition, NER) – dodjeljuje riječi određenim kategorijama
- označavanje dijela govora – određuje funkciju riječi u rečenici na temelju konteksta
- razjašnjavanje riječi – odabir ispravnog značenja riječi ili fraze na temelju više mogućnosti
- razumijevanje prirodnog jezika (engl. Natural Language Understanding, NLU) – dio obrade prirodnog jezika koji se usredotočuje na analizu značenja riječi, izraza ili rečenica
- analiza osjećaja – odgovorna za precizno određivanje emocionalnog tona određenog tekstovlnog fragmenta i njegovo odražavanje u odgovoru.
Pročitajte također
Primjeri AI alata za generiranje teksta
Trenutno na internetu možete pronaći desetke aplikacija za stvaranje teksta koji se temeljena umjetnoj inteligenciji. Većina njih ima besplatne probne inačice koje vam omogućuju testiranje njihove funkcionalnosti. U ovom članku predstavit ćemo nekoliko njih.
- Chat GPT
- ClickUp
- Copy.ai.
Chat GPT
Chat GPT najpopularniji je generator teksta na internetu. Njegova je najveća prednost besplatan pristup za svakog korisnika.
Kada se ovaj alat pojavio na tržištu, pojavila su se nagađanja da bi mogao zamijeniti pretraživače poput Googlea. No Chat GPT ima mnogo nedostataka koje vrijedi znati prije početka rada njime. Među njima su:
- oslanjanje na engleski jezik, što utječe na kvalitetu sadržaja napisanog na hrvatskom jeziku
- ograničene mogućnosti za ispravljanje teksta
- upotreba zastarjelih baza podataka
- rizik od upotrebe lažnih informacija.
Za početak upotrebe Chat GPT-a, morate posjetiti internetsku stranicu https://chatgpt.com/ i izraditi besplatni račun.
Zatim biste trebali unijeti informacije u određeno polje, na temelju kojih će Chat GPT generirati sadržaj.
Iako Chat GPT neće zamijeniti jedinstveni sadržaj koji su napisali ljudi, uspješno će poslužiti kao podrška u ovom procesu.
Na primjer, može generirati vlastite prijedloge za ključne riječi, od kojih se može započeti proces stvaranja vlastitog sadržaja ili oglašivačke kampanje.
ClickUp
ClickUp je platforma širokih mogućnosti. Kombinira brojne funkcionalnosti poznate radom alatima za upravljanje projektima poput Asane ili Trela. Jedna je od mogućnosti AI generator teksta nazvan ClickUp AI.
Da biste upotrebljavali ovaj alat, trebate posjetiti internetsku stranicu https://app.clickup.com/ i odabrati gumb Isprobaj besplatno.
Na glavnoj stranici trebate odabrati gumb „Pitaj AI” i pružiti vrstu teksta za generiranje.
Osim besplatnog plana ClickUp, tim se alatom nudi i nekoliko plaćenih opcija mjesečno i godišnje.
- Neograničeno – po cijeni od 7 dolara mjesečno (godišnjim plaćanjem) i 10 dolara mjesečno (mjesečnim plaćanjem)
- Poslovno – po cijeni od 12 dolara mjesečno (godišnjim plaćanjem) ili 19 dolara mjesečno (mjesečnim plaćanjem)
- Poslovno Plus – po cijeni od 19 dolara mjesečno (godišnjim plaćanjem) ili 29 dolara mjesečno (mjesečnim plaćanjem)
- Enterprise – cijena se određuje individualno u oba slučaja, s minimalno 15 računa.
Ovako izgleda cjenik za mjesečnu varijantu:
Troškovi se raspoređuju prilikom odabira godišnje opcije.
Glavni nedostatak ove aplikacije potreba je za kupnjom AI alata za svaki plan po cijeni od 5 dolara mjesečno. Ako vam treba višenamjenski program, vrijedno je razmotriti upotrebu plaćenog plana. Inače najbolje rješenje može biti… drugi generator.
Copy.ai
Još je jedno od mnogih rješenja copy.ai. Kao i većina alata ovog tipa nudi mogućnost besplatnog isprobavanja nakon stvaranja računa. Jednostavno posjetite internetsku stranicu copy.ai, odaberite gumb Isprobaj besplatno i stvorite besplatan račun.
Prednost je ovog alata širok raspon mogućnosti koje će biti korisne u industriji marketinga. Copy.ai ne samo da nudi chat koji generira sadržaj nego vam također omogućuje prilagodbu jezika sadržaja kako bi odgovarao tonu određenog brenda ili pregled prethodno generiranih primjera odgovora.
Za one koji traže nadahnuće copy.ai ima ugrađene različite primjene u područjima kao što su influencer marketing, SEO, plaćeni oglasi, marketing e-poštom i prodaja. To se naziva radni tok, koji nudi gotove predloške za marketing i prodaju.
Copy.ai nudi mogućnost da ih spremite u knjižnicu za kasniju upotrebu. Zahvaljujući njima:
- generirat ćete ČPP iz bilo kojeg sadržaja
- kreiratćete gotove opise i naslove za Googleove oglase
- pripremit ćete pozivnicu e-poštom za bilo koji događaj
- oblikovat ćete bilo koji dokument za tiskovne informacije
- primit ćete gotovu skicu sadržaja za urednički tim da dovrši.
Copy.ai nudi tri plana za svoje korisnike.
- Besplatno – omogućuje generiranje maksimalno 2000 riječi u chatu, upotrebljava Chat GPT inačicu 3.5 i pruža pristup bazi podataka copy.ai i glasu brenda. Ne zahtijeva unos informacija o kreditnoj kartici.
- Početno – iznosi 49 dolara mjesečno u mjesečnom obračunu i 36 dolara mjesečno u godišnjem obračunu. Zauzvrat korisnici dobivaju neograničen broj riječi u chatu, neograničen broj predložaka, pristup najnovijim velikim jezičnim modelima (LLM) i članstvo u privatnoj zajednici.
- Napredno – iznosi 249 dolara mjesečno u mjesečnom obračunu i 186 dolara mjesečno u godišnjem obračunu. Ova cijena uključuje pristup 5 računa. Napredni plan, osim svih funkcionalnosti plana Početno, nudi do 2000 automatizacija mjesečno, preko 15 marketinških i prodajnih predložaka i pristup alatu za automatizaciju.
Ispod predstavljamo mjesečni obračun.
Ovako izgleda cjenik na godišnjoj bazi:
Nedostatak je ovog alata visoka cijena plaćenih planova u usporedbi s drugim generatorima teksta. No za manje zahtjevne korisnike uvijek postoji opcija besplatnog, neograničenog računa koji vam omogućuje isprobavanje nekih značajki.
Isplati li se upotrebljavati AI alate?
Kao što možete vidjeti, generatori teksta imaju svoje prednosti i nedostatke. Mogu li biti korisni u svakodnevnom radu copywritera? Svakako da. Poznavanje alata za pisanje umjetnom inteligencijom sve više pojavljuje se na popisu očekivanih vještina, primjerice u ponudama poslova. No što treba zapamtiti?
Jedinstvenost
Generatori teksta ne mogu zamijeniti jedinstveni sadržaj. Za razliku od ljudi umjetna inteligencija ima ograničene mogućnosti obrade jezika. Iako lako može generirati opise, naslove ili ključne riječi, složeniji oblici zahtijevaju provjeru prije objave.
Ograničena baza znanja
Umjetna inteligencija ima opsežno, ali ograničeno znanje. Na primjer baza znanja jednog popularnog generatora završava 2021. godine. To znači da s prolaskom svake godine njegovo znanje postaje manje ažurirano.
Poteškoće u provjeri znanja
AI alati ne mogu razlikovati istinite informacije od lažnih. Također su skloni izmišljanju odgovora ako ih ne znaju. Zato bise svaka informacija koju pruža AI trebala provjeriti u drugom, trenutnom izvoru.
Alati za otkrivanje teksta koji je napisala umjetna inteligencija
Postoje i brojni alati za otkrivanje teksta napisanog umjetnom inteligencijom. Oni primjećuju određene obrasce u uzorku teksta i određuju stupanj jedinstvenosti teksta na temelju toga. Primjeri se takvih dekodera: Quillbot, Scribbr ili ZeroGPT.
Shematska priroda odgovora
Primarni je jezik tekstovnih generatora engleski. Iako AI alat može odgovoriti na pitanje postavljeno na drugom jeziku, oslanjat će se na konstrukcije koje se upotrebljavaju u engleskom jeziku. Zbog toga generirani sadržaj izgleda shematski.
Sažetak
- Umjetna inteligencija računalni je program koji može automatski obavljati različite zadatke pod određenim uvjetima.
- Postojeći generatori teksta primarno se oslanjaju na obradu prirodnog jezika (NLP), koja uključuje analizu i stvaranje tekstova prema potrebama korisnika.
- Najpopularniji je i najjednostavniji alat za generiranje teksta besplatni Chat GPT iz OpenAI-a.
- Međutim sadržaj generiran AI-jem ne može zamijeniti onaj koji je koji su stvorili pisci sadržaja.
- Primjeri alata za otkrivanje tekstova koje je napisala AI uključuju Quillbot, Scribbr i ZeroGPT.
Odgovori