Prirodno oglašavanje i marketing sadržaja – jesu li slični?

Sadržaj

Već smo se bavili različitim pitanjima koja se odnose na marketing na blogu na kojem se sada nalazite. Danas ćemo razgovarati o konceptu prirodnog oglašavanja i može li sadržaj biti alat za njegovu najučinkovitiju primjenu.

Što je prirodno oglašavanje?

Prirodno oglašavanje odnosi se na predstavljanje proizvoda ne samo na neinvazivan već i neprisilan način. No predstavljeni materijal nije glavna ideja.

Ljudi povezuju tradicionalno oglašavanje s prisilom. Najčešće ih srećemo u obliku TV reklama koje najčešće prekidaju filmove i serije. No one se također pojavljuju kao skočni prozori na internetskim stranicama, prekidajući poruke i iritantne pjesme na radiju, kao i baneri koje možemo vidjeti s prozora i na zgradama…

Drugim riječima, oglas u opisanom obliku invazivan je; njegova prisutnost krši našu percepciju, bez obzira na to jesmo li u kinu, pregledavamo li internetske stranice ili razgledavamo. Kao odgovor na takvu sliku klasičnog oglašavanja, stvoren je novi koncept, a to je tzv. prirodno oglašavanje.

Njegova je pretpostavka signaliziranje prisutnosti proizvoda i njegovih potencijalne koristi za kupca. No, to nije glavni cilj – najvažniji su pozitivni osjećaji i predodžbe potencijalnog kupca. Stoga se primatelji trebaju zaintrigirati sadržajem već na prvi pogled, a informacije o oglašenom elementu ne smiju dominirati niti preplaviti druge.

Kako to izgleda u praksi?

Bilo da se radi o članku ili filmu (može biti i druga vrsta medija) čiji je cilj predstavljanje određene informacije, oni čine osnovu dobro strukturirane prirodne reklame. Drugim riječima, nije samo proizvod u pitanju, već i problem koji, na primjer, proizvod treba riješiti. To stoga stoji u suprotnosti s mjerama i konceptima poput CTA-a (engl. call to action, poziv na akciju) ili odlaznog marketinga. Nakon čitanja reklame primatelj ne bi trebao biti svjestan vaših namjera; predstavljeni materijal trebao bi biti koherentna cjelina, čak i nakon isključivanja specifičnog aspekta.

Najveća je prednost takvog rješenja uklanjanje dobro poznatih značajki koje su negativno povezane s oglašavanjem. Umjesto pozivanja na akciju, sugerira. Ne uvjerava – uvodi. Više ne prisiljava, jer se sada kladimo na posredno predstavljanje nečega.

Što nije prirodno oglašavanje?

Dopustite nam da objasnimo ovu situaciju. Prvo, dodavanje nekoliko riječi o određenom proizvodu u svaki tekst nije dio prirodnog oglašavanja. Oglas se mora implementirati prirodno – to je proširenje koje nije jedini čimbenik koji utječe na valjanost prikazanog materijala. To je razlog zašto sponzorirani članci, iako sadrže informacije o prikazanom proizvodu, nisu primjer prirodnog oglašavanja. Razlika je suptilna, zbog čega ćemo je dalje zajedno otkriti.

Proizvod se ne zasniva na prirodnom oglašavanju koje smo spomenuli – određeni problem može biti njegov dio; to ne možemo reći za sponzorirani članak jer je njegov cilj izravno uvjeravanje da kupite proizvod ili upotrebljavate uslugu. Takav oblik članka često sadrži usporedbe s drugim alternativama koje su dostupne na tržištu. To također može umanjiti važnost tih drugih alternative. Prirodno oglašavanje nema veze s drugim elementima – ne pokušava pozicionirati proizvod u odnosu na njih. Uspoređujemo dvije različite aktivnosti– to je borba – uvjeravanje nasuprot sugestiji. Prva se služi agresivnijim načinima, dok se druga temelji na asocijacijama.

Przykład

Pokažimo ih na konkretnom primjeru. Želimo reklamirati opremu za penjanje. Trebamo li naručiti izradu sadržaja koji opisuje neke elemente opreme (npr. „Najbolje alpske sjekire za led” na kojima želimo pozicionirati svoj brend), bavit ćemo se tradicionalnim reklamnim člankom.

Međutim, ako želimo to učiniti suptilnije, možemo imati sadržaj o najzahtjevnijim planinskim stazama u Velikoj Britaniji – i dodati informacije o sjekirama za led jer su one potrebne za takvo izazovno planinarenje. Tekst ima svoju vrijednost čak i ako iz njega izbacimo informacije o svojem proizvodu. Osim toga ova će poruka biti prirodno proširenje već stečenog znanja kod čitatelja. To je srž prirodnog oglašavanja.

Jesu li prirodno oglašavanje i marketinški sadržaj slični?

Da bismo to jednostavno objasnili – postoje mnoga mišljenja o razmatranoj temi, tako da ovisi.

Marketing sadržaja – drugim riječima, oglašavanje putem sadržaja – u teoriji njegov je glavni cilj pružanje primateljima suštinski sadržaj visoke kvalitete o određenom pitanju. No to ovisi o vrsti sadržaja koji stvaramo – na primjer, trebamo uzeti u obzir vrstu, mjesto, duljinu i druge čimbenike. Zapamtite da bi trebao biti povezan s određenim područjem, na primjer marketingom. Cilj je oba predstavljanje proizvoda sadržajem na privlačan i ohrabrujući način.

Jesu li to sinonimi? Ne nužno – uostalom, marketing sadržaja pretpostavlja širi raspon aktivnosti. S druge strane, prirodno oglašavanje zaista je koristan koncept u slučaju aktivnosti sadržaja. Marketing sadržaja učinkovit je oblik implementacije zadanih pretpostavki prirodnog oglašavanja.

Stvaraoci sadržaja mogu pripremiti tekstove prema ideji prirodnog oglašavanja. Takvi tekstovi imaju svoje prednosti – o njima smo već raspravljali. Iako se neki proizvodi ne mogu oglašavati na tako suptilan način, vrijedi imati na umu spomenutu metodu kako bi se planirale i implementirale daljnje marketinške strategije.

Sažetak

  • Prirodno oglašavanje neinvazivna je marketinška taktika koja se suprotstavlja tradicionalnim tehnikama usmjerenim na nagovaranje primatelja da kupi vaš proizvod.
  • Njegove pretpostavke mogu se prirodno implementirati putem marketinškog sadržaja.

Vlasta Đurina

Experienced translator and proofreader keen on copywriting. Always having a wide range of interests, she leans towards creative opportunities and anything word-related. Being part of the Content Writer team, she translates expert articles and manages projects. In her free time, she enjoys music, dancing and spending time in nature.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Nedavno na blogu

05.11.2024 Copywriting
04.11.2024 Content Marketing
03.11.2024 Copywriting
02.11.2024 Content Marketing
01.11.2024 Content Marketing
31.10.2024 Tips & Trivia
30.10.2024 Copywriting
29.10.2024 Content Marketing
28.10.2024 Copywriting

Stručni poslovni tekstovi

Sadržaj narudžbe

Postanite copywriter

Podnijeti prijavu

Praktični tečaj copywritinga